Sivil Düşün Dünyalar Sayfası Logosu

neler oldu?

birlikte
tasarladık

8 buluşma, 50’ye yakın şehir, yüzlerce insan ve topluluk, #dünyalarkadar fikir ve heyecan. 

Yaşadığınız yerde sizin gibi değişimi düşleyenlerle tanışıp buluşmak, topluluk olmanın anlamı ve yeni yolları üzerine konuşmak istemez misiniz, diye sorduk;  şehrinize geliyoruz dedik, ilgi duyanları buluşmaya çağırdık.

Lüleburgaz, Ankara, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Trabzon, İzmir ve Denizli topluluk atölyelerinde Türkiye’nin dört bir yanında katılımcılarımızla bir araya geldik. Eylül ve Kasım 2022’de gerçekleşen atölyelerde topluluk olmanın anlamı, gücü ve yöntemlerini tartıştık.

katılanlar ceplerinde neler götürdü?

Dünyada olup bitenlerle kendi hayatları arasındaki bağları daha net gördüler; İklim krizi, yoksulluk, eşitsizlik gibi kocaman sorunların yaşadıkları yere nasıl yansıdığını fark ettiler.

Kendileri gibi arayışta olanlarla tanıştılar, işe yaramayan bakış açısı ve yollar yerine yeni deneyim, bilgi ve yöntemleri birlikte keşfettiler.

Bir şey yapmak isteyip de nereden başlayacağını bilemeyenler; güçlerini tartmak, önlerini görmek ve hareket planı yapmak için kafalarını netleştirdiler.

Zaman artık faydalı konuları konuşurken akıp gitsin isteyenler; toplulukların bize nasıl yön vereceğini konuşup tartışarak hem şehirlerinde hem ülkede gündem yaratmaya başladılar.

Yalnız hisseden, dayanışma ve destek arıyanlar; şehirlerinde katılabilecekleri, güç verip güç alabilecekleri toplulukları keşfettiler, ortak amaçları taşıdıkları insanlarla topluluk olma yoluna çıktılar.

"Ben eskiden serseriydim. Bisiklet topluluğuyla tanışınca hayatım değişti. Hala biraz serseriyim ama o kadar çok belaya bulaşmıyorum."

"Benim dört tane çocuğum talasemi hastası olarak dünyaya geldi. Bu çocukların sürekli kana ve kök hücreye ihtiyacı var. Biz de aileler olarak böyle bir araya geldik. Hem güçlenelim, hem güçlendirelim. bizim zaten ciğerparelerimiz yanmış, başkalarının yanmasın istiyoruz."

"Bugün burada, içinde ilk var olduğum grubu, ilkokuldaki münazara ekibini hatırlamak çok iyi geldi. Bir topluluk olduğumuzu hiç düşünmemiştim. "

"Topluluk olabilmek için güven yaratmak gerekiyor. Hem içeride hem dışarıda. Bu da, bugünden yarına olacak bir iş değil. Yani, emek lazım. "

"Ben insanları tanıdıkça dünyayı anlıyorum."

lüleburgaz topluluk atölyesi

Lüleburgaz, Edirne, Kırklareli, Tekirdağlılar buradaydı!

ankara topluluk atölyesi

Ankara, Nevşehir, Konya, Kırıkkale, Eskişehir, Kayseri, Çankırı, Bolu, Kırşehir, Aksaraylılar buradaydı!

gaziantep topluluk atölyesi

Gaziantep, Kilis, Urfa, Adıyaman, Osmaniye, Kahramanmaraşlılar buradaydı!

diyarbakır topluluk atölyesi

Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Batman, Bingöllüler buradaydı!

samsun topluluk atölyesi

Ordu, Sinop, Çorum, Amasya, Tokat, Samsunlular buradaydı!

trabzon topluluk atölyesi

Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Trabzonlular buradaydı!

izmir topluluk atölyesi

İzmir, Aydın, Manisalılar buradaydı!

denizli topluluk atölyesi

Uşak, Antalya, Isparta, Burdur, Denizlililer buradaydı!