Sivil Düşün Dünyalar Sayfası Logosu

dünyalar. yolculuğu sona erdi

topluluk odaklı çalışmaları sivil hareketin gündemine taşıyarak güçlendirmek hedefiyle 2022’de başlayan dünyalar. girişimi, 3-4-5 kasım 2023 tarihlerinde bir kapanış etkinliğiyle sona erdi.

kapanış buluşmasını yeni agora diye çağımak istedik çünkü buluşmayı antik agora deneyimini model alarak tasarladık. tarih boyunca bütün kültürlerde insanlar ortak mekanlarda bir araya gelerek karşılaşır, etkileşir, birlikte ve birbirlerinden öğrenirlerdi. bu merkezi meydana agora deniyordu. bu kadim geleneğin ruhunu yaşadığımız çağda tekrar canlandırmak, eskinin kılavuzluğunda yeni sözler söylemek istedik. topluluklar halinde hareket etmenin geleceğimize vereceği yönün hayalini beraberce kurmak için kendi agoramızda buluştuk.

buluşma; agoranın ilhamıyla bir dizi tartışma ve etkileşme alanı sundu; bağlantılar kurmak, ağlar oluşturmak, yeni iş birliği imkanlarını keşfetmek yolunda topluluklara fırsatlar vadetti. 

neden böyle bir buluşma?

dünyalar. bir buçuk yılı aşkın süre boyunca topluluk oluşturmayı hak odaklı çalışmanın hem çok eski hem de yeni bir yöntemi olarak teşvik etti, gücünü topluluklardan alan çalışmalara dair uykuda olan bir merakı uyandırdı, önemli bir farkındalık yarattı. geldiğimiz noktada, sivil toplumun örgütlenme becerilerini geliştirmesine katkı sunmanın, ortak hareketler için hem heves aşılayan hem güven veren alanlar açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

dünyalar. ın etkinlik ve kampanyalarına 35 binin üzerinde kişi ve grup dahil oldu. bu da kocaman bir dünyalar topluluğu demek. kapanış buluşmamızda bu topluluğun içinden 150 katılımcı ilk kez bir araya geliyor. bu 150 katılımcı,  yolculuk boyunca hayata geçen panel, masa buluşmaları, şehir atölyeleri, vikimaraton, kampanya, topluluk kuluçkası ve dünyanın meselesini konuşuyoruz program serisinde yolları kesişen topluluklardan oluşuyor.

ne konuştuk?

topluluklar oluşturmak türkiye’deki demokrasi ve insan haklarını dönüştürecek etkiyi yaratabilir mi?

topluluklar degisimi harekete geçirmek için hangi rolleri üstlenebilir?

22. yüzyılda bizi neler bekliyor?

yeni agora yeni bir demokrasi için neler vadediyor?

sivil toplum yarına hazırlanmak için bugünden neler yapmalı?

dünyada daha iyi bir yaşamı bir arada nasıl düşler, düşünür, başlatır, büyütürüz dedik ve dünyalar. yolculuğuna çıktık.
dijital panellerde; iklim kriziyle yaşadığımız yerde mücadele için uzmanların kılavuzluğunda düşünmeye başladık, topluluk gücüyle emek üretenlerden ilham veren hikayeler dinledik.
masa buluşmaları batı akdeniz, doğu ve güneydoğu anadolu, kuzey ege ve çukurova’dan katılımcıların iklim kriziyle mücadele yolları için yöntem ve deneyimleri paylaşıp iş birliği fırsatlarını keşfettiği bir alan oldu.
8 buluşmada 44 farklı şehirden 500'e yakın katılımcıyla bir araya geldik. topluluk olmanın anlamı, gücü ve yöntemlerini tartıştık.
dünyalar. vikimaratonunun 60’ın üzerinde katılımcısı vikipedi’nin türkçe sayfaları için topluluk oluşturmayla ilişkili onlarca içeriğin geliştirilmesine katkı sundu.
dünyada daha iyi bir yaşamı bir arada nasıl düşler, düşünür, başlatır ve büyütürüz dedik ve dünyalar yolculuğuna çıktık.
hakları yaşatmaya odaklı yeni topluluklar kurmak ya da var olanları dayanıklı, esnek, kalıcı yapmak isteyenlere özel topluluk kuluçkası 60a yakın ekibe, hazırlanmak, geliştirmek ve gerçekleştirmek için fırsatlar sundu.
dünyanın meselelerine, onu daha iyi bir yere dönüştürmek için bir araya gelen toplulukların gözünden bakmak için uzman konuklar ve katılımcılarla söyleşi tadında program serisi yaptık, ufkumuzu açtık.
bilgilendirici ve eğlenceli içerikler, tartışmalar, iyi örnekler ve yeni keşiflerle kampanyalar tasarladık, toplulukları gündem yaptık.
yeni insanlarla tanışıp kaynaşmak ve ortak amaçlarımızı keşfedip daha hızlı harekete geçebilmek için dünyalar.a özel bir platform tasarladık. dünyalar dijital topluluğunda binden fazla kişi ve gruba aramıza hoş geldiniz, dedik.
topluluklar olarak agora geleneğinin ruhunu yaşadığımız çağda yeniden canlandırmak, eskinin kılavuzluğunda geleceğe dair yeni sözler söylemek için buluşuyoruz.
dünyada daha iyi bir yaşamı bir arada nasıl düşler, düşünür, başlatır ve büyütürüz dedik ve dünyalar yolculuğuna çıktık.

konuşmacılar ve kolaylaştırıcılar

katılımcılara notlar

agora.nın temel prensipleri

buluşmamızın düzen ve işleyişinin esenlik içinde olması, bireylerin hem birbirleri hem de topluluklarla hak ve sorumluluklarının bilincinde olarak iletişime geçmesi için bazı temel hatırlatmalar yapmak istiyoruz. hep beraber dinamik bir sivil diyalog ortamı yaratabilmek adına tüm katılımcılarımızdan, bu temel prensiplere uymalarını rica ediyoruz:

 • oturum ve etkinliklerde ayrımcılık  içeren ifadelerden kaçınılması
 • bireysel sınır ve alanlara saygı duyulması
 • aktif dinlemeye, yeni fikir ve görüşlere açık olunması
 • dünyalar. topluluğunun temel değerleri olarak içine aldığı eşitlik, kapsayıcılık, katılımcılık elementlerine saygıyla harekete geçilmesi
 • tüm iletişimlerin, toplulukların değer ve motivasyonlarını anlama gayretiyle, eleştirel olunduğunda bile yapıcı bir tavırla kurulmasına özen gösterilmesi
 • oturumlarda belirlenen konuşma sürelerine tüm katılımcıların eşitliğini akılda tutarak sadık kalınması
 • genellemelerden kaçınarak ben dili kullanmaya özen gösterilmesi
 • herhangi bir çatışma riski gözlemlendiğinde organizasyondan sorumlu sivil düşün ekibiyle iletişime geçilmesi

bu hatırlatma listesinde yer almasını istediğiniz başka hassasiyetler var ise 4 kasım cumartesi öğlene kadar ana toplantı salonundaki agoranın temel prensipleri duvarına ekleyebilirsiniz.

 • sivil düşün buluşma süresince, bu temel prensiplerin uygulandığından emin olmak üzere müdahale hakkını saklı tutar. bu müdahaleler, gerekli durumlarda uyarı iletilmesi şeklinde olabileceği gibi saldırgan, siyasi veya ideolojik, ayrımcı ifade ve eylemlerin ortaya konmasının engellenmesi şeklinde de gerçekleşebilir. 
 • sivil düşün buluşma süresince, bu temel prensipler çerçevesinde açık bir diyalog ortamının sağlanmasını destekler ancak oturum ve aktivitelerin gerçekleştiği alanlarda katılımcıların ortaya koyduğu ifade ya da eylemlerden sorumlu değildir. bu tür ifade ve eylemlerin  sorumluluğu ilgili katılımcıya aittir.
 • buluşma sırasında alınan kayıtlar ve çekilen görüntü ile fotoğrafların tanıtım amacıyla web sayfası ve sosyal medya hesaplarında kullanılma hakkı sivil düşün’e aittir.

anlayışınız ve özenli tavrınız için sonsuz teşekkürler!

eski meydanda yeni sözler için buluşma heyecanıyla

3 kasım cuma

agora.yı keşif

10.00-14.30
otele varış, check-in ve öğle yemeği
15.00
hoşgeldiniz buluşması @resepsiyon
15.30
phaselis antik kent turu için hareket
16.00
phaselis antik kent turu ve anlatı
anlatıcı prof dr murat arslan, phaselis kazı başkanı, akdeniz üniversitesi
17.00
otele hareket

dünyalar. agora.da
@amfitiyatro

18.00
selamlama
avrupa birliği türkiye delegasyonu ve sivil düşün ekibinin hoş geldiniz konuşmaları
18.30

topluluk.agora.demokrasi
topluluklar oluşturmak türkiye'deki demokrasi ve insan haklarını dönüştürecek etkiyi yaratabilir mi? nasıl, hangi yollarla? topluluklar değişimi harekete geçirmek için hangi rolleri üstlenebilir? yeni bir agora, yeni bir demokrasi yaratabilir miyiz? serbest kürsüde söz alın.

moderatör
yörük kurtaran, sivil toplum için destek vakfı
konuşmacılar
dilan kaya, gazete duvar
durukan dudu, anadolu meraları
dünyalar topluluğu katılımcıları

20.00

akşam yemeği @ana restoran

4 kasım cuma

agora.da karşılaşma
@ana konferans salonu

09.30-10.30
birbirimizi tanıyalım
merhaba! nasılsınız? neden buradasınız? diğer katılımcılarla temasa geçin, tanışıp paylaşın, dünyalar. topluluğunu keşfedin: topluluğunuz nasıl oluştu? hangi alanda çalışıyorsunuz?

agora.da iş birliği
@ana konferans salonu

10.30 - 13.30
150 topluluk öncüsü bir arada nasıl bir değişim dalgası başlatabilir? benzer alanlarda çalışanlarla kaynaşın, birbirinizi keşfe çıkın, mevcut ve potansiyel güçlerinizi tanıyın. birlikte neler yapabileceğinizi ve sivil düşün’ün sizi bu yolda nasıl destekleyebileceğini düşünün.

tematik agora.lar

1. mekan

kolaylaştırıcı tahir can yarımoğlu

güvenli ve kalıcı konut, bir arada çalışma alanları, halkın buluşabildiği meydanlar, değişime ayak uydurabilen mahalle ve köy yerleşimleri gibi ihtiyaçlara karşılık vermeye odaklı fiziksel alanlar yaratmayı amaçlayan toplulukların agora.sı

2. çevre ve iklim değişikliği

kolaylaştırıcı başar alipaça

doğal habitatları koruma, iklim krizinin etkilerini hafifletme ve kalıcı sonuçlar elde etmeye odaklı toplulukların agora.sı

3. düşünce, inanç, kültürel ve sanatsal ifade özgürlüğü

kolaylaştırıcı emre erbirer

ifadeye dayalı özgürlükleri her şekilde desteklemeyi amaçlayan toplulukların agora.sı

4. eğitim, sağlık ve esenlik

kolaylaştırıcı cemre ceren asarlı

farklı grupların eğitim, sağlık ve iyi hale erişimine odaklı toplulukların agora.sı

5. ayrımcılıkla mücadele ve bireyleri güçlendirme

kolaylaştırıcı hatice demir

ayrımcılığı ortadan kaldırmaya odaklanan ve bireyleri güçlendiren toplulukların agora.sı

6. ekonomik fırsatlar ve kalkınma

kolaylaştırıcı kaya aytuğ demiral

sürdürülebilir, eşit, güvenli çalışma alanları yaratarak ekonomik refah odaklı çalışan toplulukların agora.sı

7. doğal afetlere hazırlık ve müdahale

kolaylaştırıcı şeyda sever

yurttaşların olası doğal afetlere hazırlanması, olası zararların en aza indirilmesi ve afetler sonrası herkesi kapsayan toparlanma süreçleri üzerine çalışan toplulukların agora.sı

8. bilim, teknoloji ve inovasyon

kolaylaştırıcı burak keskin

refah düzeyini ve hakları koruyup iyileştirmek için bilim, teknoloji, inovasyondan faydalanan toplulukların agora.sı

9. barış ve diyalog 

kolaylaştırıcı esra yıldırmış

şiddetsizliği teşvik etmeye, kutuplaşmayı azaltmaya ve çatışmayı hafifletmeye odaklanan toplulukların agora.sı

10. politika savunuculuğu ve katılım 

kolaylaştırıcı mevlüde sahillioğlu

politika geliştirme süreçlerinde yurttaşların daha çok sesinin duyulması,  sivil ve siyasi katılımın artırılmasına odaklı toplulukların agora.sı

13.30 - 15.30

öğle yemeği ve serbest zaman

agora.da kesişim
@ana konferans salonu

15.30 - 17.30

diğer tematik alanlardaki topluluklarla bir araya gelip planlarınızı paylaşın. kesişen alanlarda iş birliği olasılığınızı değerlendirin. hem öğrenin hem birbirinize ilham verin. sivil düşün planlarınızı nasıl destekleyebilir keşfedin.

birinci kesişme grubu

kolaylaştırıcılar emre efe güzel – beyza çalıkoğlu – merve kavas – ayşe çamkıran
mekan

ayrımcılıkla mücadele ve bireyleri güçlendirme

ekonomik fırsatlar ve kalkınma

bilim, teknoloji ve inovasyon

ikinci kesişme grubu

kolaylaştırıcılar çiğdem aslantaş – emre gür – hazal kartalkanat – mehmet hanifi tilaver

düşünce, inanç, kültürel ve sanatsal ifade özgürlüğü

eğitim, sağlık ve esenlik
politika savunuculuğu ve katılım
üçüncü kesişme grubu

kolaylaştırıcılar m. bahri telli – dilek ertükel – dudu karaman dinç – tolga kızılay
çevre ve iklim değişikliği
doğal afetlere hazırlık ve müdahale

barış ve diyalog

17.30-19.00

serbest zaman

19.00-20.30

akşam yemeği

agora. performans
@amfitiyatro

20.30 - 21.30

hikaye 22. yüzyılda geçiyor forum tiyarosu
yöneten hasan ergün, diyarbakır devlet tiyatrosu sanatçısı forum tiyatrosuna katılın insan hakları ve demokrasi hayallerinizi sahneye taşıyın

5 kasım pazar

agora.da gelecek
@ana konferans salonu

10.00
22. yüzyılda bizi neler bekliyor? yeni bir agora için fırsat, imkan ve zorluklar neler? sivil toplum yarına hazırlanmak için bugün neler yapmalı? serbest kürsüde söz alın.
konuşmacılar
nevzat taşçı, arayüz kampanyası
ekin al, onarım atölyesi
gaye tuğrulöz, sosyal iklim derneği
11.30
agora.da dünyalar kapanışı
bitirirken sivil düşün ekibi ile buluşun, izlenim ve duygularınızı paylaşın, dünyalar.ın kapanışını beraberce yapalım
12.00
öğle yemeği ve dönüşler