Sivil Düşün Dünyalar Sayfası Logosu

3-4-5 Kasım 2026 | imtiyaz sahibi : dünyalar.

topluluklar eski meydanda
yeni sözler için buluştu

phaselis’te kurulan yeni agoradan umutluyuz

avrupa birliği sivil düşün programının dünyalar. girişimi antalya’daki kapanış buluşmasıyla sona erdi. etrafta hüzünden çok sahneyi topluluklara devretmenin heyecanı vardı.

sivil düşün dünyalar. kapanış buluşmasının adını neden yeni agora koyduklarını şöyle açıkladı:
“tarihte agoralar toplanmak ve tartışmak için önemli mekanlardı. biz de topluluk odaklı çalışmanın dünyada değişimi başlatacağına inanan 180 kişi, ilk kez antik kent phaselis’in agorasında karşılaştık. hiçbirimizin pelerini ya da süper gücü yoktu, zaten dünyayı tek başımıza kurtaramayacağımızı da biliyorduk. ama kimsenin hiçbir haktan mahrum kalmadığı bir gelecek düşümüz vardı, tek başına ve bir arada çok iyi yapabildiğimiz işler vardı, birbirimize cesaret verebiliyorduk dahası birimizin becerisi bir diğerimizin fikriyle birleşince ortaya çok güzel iş birlikleri çıkıyordu. kimimiz yaratmak, kimimiz büyütmek, kimimiz onarmak ve iyileştirmek için ilk adımları attık. kadim meydanın rehberliğinde demokrasi ve insan haklarının yararına olan çabalarımızı geleceğe, 22. yüzyıla nasıl aktarabileceğimizi tartıştık. topluluklar olarak yeni bir agora kurmaya başladık.”

yeni sözler için eski meydanda

istikamet 22. yüzyıl : yolculuk filmi yayında

sivil düşün 18 aylık dünyalar yolculuğuna hazırladığı filmle veda etti. film toplulukların gücü adına herkese ilham olması umuduyla vizyona girdi.

çeşitliliklerin birbirinden güç alması için alan

dünyalar kadar yüz, dünyalar kadar hayal, fikir, plan, düş… kapanış buluşması en az dünyalar yolculuğunun kendisi kadar renkli ve çeşitliydi. türkiye’nin dört bir yanından, çok farklı hayat deneyimleri ve çalışma alanlarından gelen topluluklar çabalarını geleceğe aktarmanın yeni yollarını keşfetmek ve birbirlerinden güç almak üzere buluştu. 

geleceğe gönderilmiş agora postaları

3-4-5 kasım 2023’te phaselis antik kentinde bir araya gelen topluluk temelli çalışmalara gönül vermiş 180 yeni agoralının 10 farklı başlıkta hazırladıkları gazeteler keşfedildi. dünyalar. buluşmasında toplulukların insan hakları ve demokrasinin geleceğine nasıl yön vereceği üzerine düşünüp tartışan yeni agoralılar, çevre ve iklimden afetlerle mücadeleye; eğitim, sağlık ve esenlikten bilim, teknoloji ve inovasyona 10 tematik alanda nasıl değişimlerin mimarı olmayı planladıklarını 2026’da yayınlandığını hayal ettikleri kendi gazetelerinde, agora postalarında resmetti. 2026’nın manşet ve haberlerini incelemek isterseniz, hemen dünyalar. topluluğuna katılabilirsiniz. topluluğa katılmak için tıkla

herkesin bildiği meydanda gelecek için ortaklık

sivil düşün, dünyalar.a yeni agora’da veda edenler yolu açtı, meydan şimdi toplulukların, diyor. program, 18 aylık dünyalar. girişimi boyunca 35 bin kişiyle temas etti. paneller, masa buluşmaları, atölyeler, vikimaraton, kuluçka programı ve kapanış buluşmasından geriye yüzlerce umutlu yüz, fikir ve başlangıç kaldı. yeni agora’da karşılaşıp tanışan, güçlerinin yettiğine ortaklaşa hayat vermeye karar verenlerin onlarca kararlı çabası kaldı. hakların iyiliği ve demokrasi için toplulukların yeni sözleri kaldı.

köşe yazısı

dünyalar. yolcularından beyza çalıkoğlu kendi deneyimlerini yazdı: 

eylül 2022’de ankara’da düzenlenen ve çevre illerden topluluk öncülerinin de yer aldığı topluluk atölyesine katılmamla başlayan bu yolculuk bana pek çok kapı araladı. çeşitli illerde düzenlenen buluşmalarla farklı topluluk liderlerini buluşturmayı hedefleyen atölyeler, girişimin ilk ayaklarından biriydi. ankara şehir atölyesinde topluluk üyesi olan veya olmak isteyen birçok kişiyle fikir alışverişinde bulundum, arayıp bulamayacağım türlerde farklı şehirlerden çeşitli topluluk öncülerinin düşüncelerini dinleme şansı buldum. özellikle bu buluşmada kendi topluluk hikayelerimi paylaşma ve yereldeki farklı topluluk bakış açılarından öğrenme fırsatı yakaladım.

hikayenin tamamını keşfet

dünyalar bitti ama dünyalar topluluğu yaşıyor

dunyalar.sivildusun.net’e  gidin, topluluğa giriş yap butonuna tıklayın ve bilgilerinizi girerek kayıt olun. başlarken sivil düşün’ün profilini toplulukta bulup bağlantı isteği göndermeyi unutmayın. 🙂 

burada;

🌟eski meydanda söylemeye başladığımız sözlere yenilerini ekleyebilir 🌟 sorular sorabilir🌟paylaşmaya değer gördüğünüz içerikleri yayınlayabilir
🌟tartışma başlatabilir ya da var olan tartışmalara katılarak yeni bakış açısı ve fikrilerle buluşabilir🌟kendi gruplarınızı kurarak bilgi, yöntem ve deneyimleri değiş tokuş edebilir 🌟etkinlik planlayabilir🌟demokrasi ve insan haklarını 22. yüzyıla taşıyacak çalışmalarını olgunlaştırabilir 🌟başkalarıyla tanışıp iş birliği kurabilir  🌟harekete geçmek için yol planı yapabilir🌟deneyimli kişi ve gruplardan ilham alabilir🌟kendi topluluğunuzu kurmak yolunda ilk adımları atabilirsiniz!

mini anket

dünyalar.da neler oldu

dünyada daha iyi bir yaşamı bir arada nasıl düşler, düşünür, başlatır, büyütürüz dedik ve dünyalar. yolculuğuna çıktık.

sen de keşfet

topluluklara tam destek

dünyalar yolculuğuna katılan topluluklar için her şeyin asıl şimdi başladığı belirtildi. toplulukların ortaklaşılan alanlarda iş birlikleri kurduğu, yaşanılan yerden başlayıp dünyayı dönüştürmek yolunda fikirler ürettiği, yöntemleri değiş tokuş ettiği, hareket planlarını hazırlayıp çalışmalara hız verdiği gözlemlendi. sivil düşün bu toplulukların haklara güç veren çalışmaları için mütevazı katkılarla yanlarında olmayı önemsediğini duyurdu.

nasıl faydalanacağınızı öğrenin.